75 min.
Reżyseria:
Marcin Bortkiewicz
Scenariusz:
Marcin Bortkiewicz, Magdalena Gauer
Zdjęcia:
Andrzej Wojciechowski
Montaż:
Piotr Mendelowski
OBSADA:
Małgorzata Zajączkowska, Philippe Tłokiński

OPIS FILMU:

30 kwietnia 1969 roku. Opera w Szwajcarii. Wieczór. Dziennikarz ROBERT (27l.) udaje się na wywiad z Divą operową NORĄ SEDLER (56l.). Spotykają się u niej w garderobie gwiazdy po nowoczesnej inscenizacji opery Pucciniego „Turandot”.  Diva udziela mu wywiadu, ale od początku prowadzi z nim misterną grę, nieustannie przyciągając i odpychając go. Między nimi zaczyna się erotyczne napięcie. Paradoksalnie Diva widzi w chłopaku dawnego oprawcę hitlerowskiego. W Litzmannstadt Ghetto była zmuszana do uczestniczenia w sadystycznych ucztach seksualnych gestapowców, kiedy to zbiorowo gwałcona, maltretowana seksualnie, krwawiąca, musiała cały czas śpiewać operowe arie. Teraz w masochistyczny sposób Nora wraca do tych wspomnień. Żąda od młodego inscenizacji tamtych zdarzeń, tam w garderobie. Na tę dziwną grę ROBERT wyraża zgodę, ponieważ tak naprawdę jest kompozytorem i marzy o karierze, która mogłaby nabrać tempa przy najsłynniejszej śpiewaczce operowej.
Lecz żadne z nich nie zdaje sobie sprawy, że otwierają sobie drogę do piekła. W trakcie tej nocy, pełnej komicznych, farsowych, groteskowych a także dramatycznych zdarzeń, nocy nie pozbawionej seksu, przemocy i czułości, dowiedzą się o sobie prawdy, która przewartościuje ich życie całkowicie. Ta noc objawi przed nimi tragiczną tajemnicę, która dotyczy ich życia i traumatycznie splecie je ze sobą.

[źródło: https://www.facebook.com/NocWalpurgi]

NAGRODY:

  • 2015 Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”) – Marcin Bortkiewicz – Nagroda za scenariusz za „trafione i literacko zmyślne użycie post pamięci do stworzenia bohatera tragicznego”
  • 2015 Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”) – Magdalena Gauer – Nagroda za scenariusz za „trafione i literacko zmyślne użycie post pamięci do stworzenia bohatera tragicznego”
  • 2015 Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”) – Małgorzata Zajączkowska – Nagroda za rolę kobiecą za „brawurowe i bezgraniczne oddanie się roli w ramach ryzykownej konwencji”
  • 2015 Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”) – Nagroda Dziennikarzy za „brawurę, wizję i przywrócenie polskiemu kinu Małgorzaty Zajączkowskiej”
  • 2015 Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”) – Nagroda Jury Młodzieżowego za „magię, która pod urokiem sceny i genialnego aktorstwa promienieje z ekranu, za podjęcie ważkiego tematu, który w niebanalnej odsłonie nabiera nowych znaczeń i interpretacji i za duchy przeszłości, którym Goethe i Wagner przyglądają się z podziwem”
  • 2015 Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”) – Nagroda Publiczności
  • 2015 Gdynia (Gdynia Film Festival) – Nagroda Jury Młodzieżowego
  • 2015 Gdynia (Gdynia Film Festival) – Złoty Klakier, Nagroda Radia Gdańsk dla najdłużej oklaskiwanego filmu