Polski działacz kulturalny, twórca Warszawskiego Festiwalu Filmowego, założyciel i współwłaściciel firmy Gutek Film,

Urodził się w 1958, studiował zarządzanie na Uniwersytecie Warszawskim oraz uczestniczył w seminarium z antropologii kina w Instytucie Sztuki PAN. Współtwórca Warszawskiego Festiwalu Filmowego w 1985 roku, był jego dyrektorem do 1992. W 1994 założył firmę GUTEK FILM, zajmującą się dystrybucją kina niezależnego. Firma wprowadziła na ekrany polskich kin ponad 250 obrazów tak znakomitych reżyserów, jak: Lars von Trier, Mike Leigh, Pedro Almodovar, Peter Greenaway, Jim Jarmusch, Wong Kar-Wai, David Lynch, Francoise Ozon, a także wielu innych młodych kreatywnych filmowców z całego świata. W okresie od 1995 do 2001 roku wchodził w skład zarządu Festiwalu Filmowego i Artystycznego Lato Filmów w Kazimierzu Dolnym.

Od 2001 roku pozostaje głównym organizatorem festiwalu filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty. Początkowo impreza ta odbywała się w Sanoku, następnie w Cieszynie, a od 2006 roku jego miejscem jest Wrocław. Od 2010 roku Gutek organizuje również we Wrocławiu American Film Festival.

Za swoją działalność został wyróżniony prestizowymi nagrodami m.in.: Paszportem Polityki (2002), francuskim Orderem Sztuk Pięknych i Literatury (2003) oraz nagrodą Wdecha magazynu Co jest grane, wydawanego przez warszawską redakcję Gazety Wyborczej.