Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM to nie tylko najświeższe propozycje filmowe, które w Świdnicy zobaczyć będzie można jeszcze zanim trafią na ekrany kinowe w całej Polsce. To także liczne wydarzenia dodatkowe, w tym warsztaty czy wydarzenia muzyczne.

 

Motywem przewodnim pierwszej edycji imprezy będzie znaczenie obrazu w procesie tworzenia filmu fabularnego. Temat ten widzowie zeksplorują podczas warsztatów operatorskich organizowanych 13 listopada we współpracy z Dolnośląską Szkołą Wyższą. Zajęcia prowadzone przez operatora i fotoreportera Bogdana Bugajskiego wprowadzą uczestników w techniki filmowania cyfrowym sprzętem i wykorzystywania go np. do kręcenia scen z powietrza. Będą szansą, by poznać zasady wykonywania ujęć filmowych, ale też choćby by spróbować swoich w obsłudze drona. 11 i 13 listopada podczas warsztatów krytyki filmowej prowadzonych przez Adama Kruka (dziennikarza i publicysty związanego m.in. z „Filmem”, „Ekranami”, „Kwartalnikiem Filmowym”, „Filmwebem” czy „Dwutygodnikiem”) obraz poddany zostanie natomiast dogłębnej analizie. Warsztatowicze w czasie dwudniowych zajęć dowiedzą się, czym różni się krytyk od filmoznawcy i od dziennikarza, a także poznają różne formy, którymi można opowiadać o filmie. Zapisów na warsztaty można dokonać za pośrednictwem strony internetowej Festiwalu.

 

Podczas pierwszej edycji SPEKTRUM nie zabraknie także emocji muzycznych. Otwarcie festiwalu 11 listopada uświetni koncert projektu Kojro/Siwak. Michał Siwak jest producentem muzycznym, DJem, kompozytorem muzyki teatralnej. Znany jest też z aktywności we wrocławskim zespole Sinusoidal. Duet tworzy z Dominiką Kojro – aktorką filmową i teatralną.

 

„Chmiel” zespołu Kojro/Siwak: https://www.youtube.com/watch?v=hEf7f2bsOew

 

Organizatorami SPEKTRUM są Wrocławska Fundacja Filmowa i Świdnicki Ośrodek Kultury. Więcej informacji na temat programu Festiwalu poznają Państwo już w najbliższy piątek (30 października) podczas świdnickiej konferencji prasowej SPEKTRUM, która rozpocznie się o godzinie 12:00. Nastąpiła zmiana miejsca konferencji: odbędzie się ona w Urzędzie Miasta w Świdnicy, pokój 104. Gośćmi konferencji będą Roman Gutek, Prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, Dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury Anna Rudnicka oraz Paweł Kosuń – dyrektor Festiwalu (Wrocławska Fundacja Filmowa). Jeśli jeszcze nie mieli Państwo możliwości tego zrobić, będziemy wdzięczni za potwierdzenie uczestnictwa w spotkaniu (drogą telefoniczną bądź za pośrednictwem poczty elektronicznej).