niedziela 13.11 / 13:15

BILETY: 5 PLN

128 min.
Reżyseria:
Cristian Mungiu
Scenariusz:
Cristian Mungiu
Zdjęcia:
Tudur Vladimir Panduru
Montaż:
Mircea Olteanu
OBSADA:
Adrian Titieni, Maria Drăguș, Lia Bugnar, Mălina Manovici, Vlad Ivanov

OPIS FILMU:

Cristian Mungiu – laureat Złotej Palmy, który filmem „4 miesiące, 3 tygodnie, 2 dni” szturmem wdarł się do panteonu europejskich reżyserów – stworzył swój najbardziej osobisty obraz. W „Egzaminie” opowiedział o ludziach mu bliskich: miejskiej klasie średniej. Intelektualistach, którzy swoimi codziennymi wyborami kształtują społeczeństwo Rumunii.

Romeo Aldeo jest zbliżającym się do pięćdziesiątki lekarzem z Klużu. Jego córka właśnie zdaje maturę, ma pojechać na studia za granicę. Ale tuż przed egzaminami zostaje napadnięta na ulicy. W obawie o jej rezultaty na maturze ojciec bierze sprawy w swoje ręce i postanawia załatwić roztrzęsionej córce dobry wynik. Mungiu kwestionuje moralność dzisiejszej Rumunii. Pokazuje świat przesiąknięty korupcją, kłamstwem, hipokryzją. Powszechna degrengolada zaczyna się tu i teraz: od nieszczerości wobec bliskich i pozornie drobnych nieuczciwości.

Zrobiłem ten film dla swoich dzieci – mówi Mungiu, nagrodzony za reżyserię „Egzaminu” na ostatnim festiwalu w Cannes. Stawką w tej realistycznej historii jest przyszłość kolejnego pokolenia. Reżyser zadaje pytanie: jaką mentalność odziedziczy ono po rodzicach?

[źródło: Krzysztof Kwiatkowski dla Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty 2016]

NAGRODY:

  • 2016 Cannes IFF – Złota Palma w kategorii Najlepszy reżyser
  • 2016 International Cinephile Society Awards – Prix du Jury

FESTIWALE:

  • Manaki Brothers – Międzynarodowy Festiwal Operatorów Filmowych, Macedonia, 2016 (konkurs)
  • Chicago International Film Festival, USA, 2016 (konkurs)
  • New York Film Festival, USA, 2016 (konkurs)