Świdnica

Świdnica – jak to jest możliwe?

Świdnica to miasto, które atrakcjami przerasta swoją skalę, a przyjemną i kameralną atmosferą jest w stanie dać wytchnienie każdemu, kto cierpi na zmęczenie wielkomiejskim pędem. Świdnica, położona ledwie 40 km od Wrocławia, wyróżnia się na tle podobnych sobie miast bogatą ofertą wydarzeń kulturalnych, ale też zabytkową architekturą, tętniącym życiem Rynkiem i bliskim sąsiedztwem malowniczych szlaków turystycznych. Jest idealnym miejscem do spędzania wolnego czasu, jak i genialnym punktem przystankowym na trasie podróży.

Turyści z całego świata, odwiedzając Dolny Śląsk, zawsze trafiają do XVII-wiecznego Kościoła Pokoju, będącego siedzibą parafii ewangelicko-augsburskiej, ale też – dzięki staraniom Bożeny Pytel i ks. bpa Waldemara Pytla – centrum kulturalnym. Obiekt w 2001 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a jego przestrzeniach odbywają się spotkania, dyskusje oraz niezapomniane koncerty z Festiwalem Bachowskim na czele. Warto zwrócić też uwagę na gotycką Katedrę pw. św. Stanisława i św. Wacława, do której atutów należy m.in. najwyższa wieża Dolnego Śląska (101 m). Jeszcze atrakcyjniejszy punkt widokowy stanowi Wieża Ratuszowa, odbudowana w 2012 r. po tym jak doszło do przypadkowego zawalenia w 1967 r. Z balkonu wieży rozciąga się widok na panoramę całego miasta.

Znajdując się na szczycie, warto zwrócić uwagę na zabytkowy świdnicki Rynek, malowniczo oświetlony i ubogacony zespołem barokowych rzeźb oraz mieszczańskimi kamienicami. Wytrawne oko podróżnika dostrzeże niebywały potencjał w okalających starówkę ulicach, w których wciąż znaleźć można ślady klasycznego rzemiosła oraz architekturę uzmysławiającą zmienną historię przynależności państwowej Świdnicy.

Wychwalany tutaj świdnicki zespół rynkowy to miejsce spotkań świdniczan i turystów, gromadzących się w licznych kawiarniach i restauracjach, ale też arena wielu wydarzeń ożywiających przestrzeń. Latem na trzy dni Rynek zostaje przejęty przez Festiwal Teatru Otwartego – jedną z najstarszych i najpopularniejszych inicjatyw tego typu w regionie. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca starówka i sąsiednie ulice zostają oddane we władanie bogatej i kultowej Giełdy Staroci, z której nie sposób wyjść z pustymi rękami. W zasadzie każdy weekend cieplejszej części roku to jakieś inicjatywy ulokowane w Rynku, od targów pszczelarzy po plenerowe pokazy filmowe. Stałą ekspozycją przyciąga Muzeum Dawnego Kupiectwa, przypominające o handlowych korzeniach miasta, a miłośników fotografii zaprasza Galeria Fotografii, prowadzona przez Świdnicki Ośrodek Kultury.

Swoje święta w Świdnicy mają przedstawiciele wielu najważniejszych dziedzin sztuki. Teatr uliczny – za sprawą Festiwalu Teatru Otwartego, fotografia – dzięki legendarnym „Dniom Fotografii” z Fotomaratonem na czele, muzyka jazzowa – za sprawą Świdnickich Nocy Jazzowych, kino dokumentalne – poprzez festiwal „Okiem Młodych”, literatura piękna i poezja – dzięki festiwalom „Cztery Żywioły Słowa” i „preTEXTY”, muzyka dawna i Międzynarodowy Festiwal Bachowski, sztuka uliczna, obecna na festiwalu Punkt Zero.

Aż dziw bierze, że taka moc wydarzeń mieści się w liczącej 60 000 mieszkańców Świdnicy. Jak to jest możliwe? Odpowiedzi na pytanie najlepiej poszukać, stawiając się w mieście osobiście. Okazji ku temu nie brakuje.