Już dziś ruszyła sprzedaż karnetów na festiwal – z tej okazji odkrywamy program wydarzeń podczas Festiwalu Spektrum. W Konkursie Filmów Pełnometrażowych znalazły się tytuły, o których w tym roku nie przestaje być głośno!

 

Pierwszego dnia festiwalu, w czwartek, widzowie zobaczą filmy: laureata tegorocznej, czyli Złotej Palmy w CannesThe Square Rubena Ostlunda oraz Twojego Vincenta w reżyserii Doroty Kobieli – obraz łączący sztukę i animację, stworzony w koprodukcji brytyjsko-polskiej. Konkursowy piątek rozpoczniemy wielokrotnie nagradzanym w tym roku podczas Berlinale, Festiwalu Filmowego w Gdyni Pokotem” Agnieszki Holland. Zaraz po nim obejrzymy Niemiłość” Andrzeja Zwiagincewa, który jest historią rozpadającego się małżeństwa, które na ekranie zamienia życie swojego dziecka w piekło. W sobotę w sali Świdnickiego Ośrodka Kultury zaprezentowane zostaną filmy polskich reżyserów: przepełnione muzyką i relacją dwojga artystów Serce miłości” Łukasza Rondudy oraz Dzikie róże w reżyserii Anny Jadowskiej – przejmująca opowiesć o skomplikowanych relacjach na linii mąż-żona. Konkursową siódemkę zamknie niedzielny pokaz filmu Akiego Kaurismaekiego „Po tamtej stronie, w którym widzimy krzyżujące się losy mieszkańca Helsinek i uchodźcy z Syrii.

Spektrum to również Konkurs Filmów Krótkich. W dwóch blokach zaplanowanych na sobotę znalazły się obrazy takie jak: „Nic nowego pod słońcem” Damiana Kocura, zwycięzcy Złotych Lwów podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni; „Heimat” Emi Buchwald nagradzany przykładowo na Festiwalu Łodzią po Wiśle czy prezentowane w Cannes „Koniec widzenia” Grzegorza Mołdy i Najpiękniejsze fajerwerki ever” Aleksandry Terpińskiej. Drugi blok to trzy filmy, których tytuły wielokrotnie były już wspominane w mediach. Mowa o debiucie reżyserskim Macieja Stuhra, „Milczeniu polskich owiec; rozgrywająca się na pograniczu baśni i horroru opowieść Deer Boy” Katarzyny Gondek oraz pokazywanego w Gdyni 60 kilo niczego w reżyserii Piotra Domalewskiego.

W programie Festiwalu przewidziano również wiele spotkań z aktorami i reżyserami, na które świdnicka publiczność z pewnością uśmiechnie się ze wspomnieniem ubiegłorocznych dyskusji. Organizatorzy proponują pokazy dla szkół i seniorów, piątkowy quiz filmowy w Ambasadzie San Esco Bar, panele dyskusyjne oraz koncert EABS.

Karnety na Festiwal w cenie 75 zł są dostępne w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Świdnicy, ul. Wewnętrzna 2. Karnety upoważniają do wstępu na wszystkie wydarzenia Festiwalu z wyjątkiem koncertu EABS. Bilety te można kupić zarówno lokalnie w Świdnicy, jak i online pod tym adresem: http://going.pl/eabs-tenderlonious

Na 3. Świdnicki Festiwal Filmowy Spektrum zapraszamy w dniach 9-12 listopada. Organizatorami Spektrum pozostają niezmiennie Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Wrocławska Fundacja Filmowa. Wydarzenie finansowane jest ze środków Miasta Świdnica.


Zapraszamy także na nasz fanpage oraz Instagram.