O festiwalu

4. Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM to kolejne spotkanie z najlepszym kinem ostatnich miesięcy, a także z twórcami prezentowanych filmów. Nasza impreza to święto kina artystycznego, podczas którego oglądamy to, co najciekawsze w kończącym się sezonie w Polsce, w Europie i na świecie. SPEKTRUM charakteryzuje ostra selekcja i staranny wybór. W trakcie wydarzenia obejrzymy ok. 40 filmów pełno- i krótkometrażowych.

W ramach Festiwalu zapraszamy na Konkurs Główny, w którym startuje 10 najlepszych premierowych filmów z tego sezonu, a jedynym jurorem jest publiczność. Zapraszamy w niesamowitą podróż przez Polskę z obrazów współczesnych twórców, którzy serwują nam bogactwo obserwacji, szeroki przekrój tematyczny i różnorodność formalną, dzięki czemu możemy utwierdzić się w przekonaniu, iż polskie kino znajduje się w wysokiej formie. Choć trudniej podsumowywać światowe produkcje znajdujące się w gronie filmów konkursowych, to na pewno niezmiennie jest to zestaw, który przynosi nam spektrum emocji i gatunków filmowych.

W Konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych swoją nagrodę (5000 zł brutto) przyznaje profesjonalne Jury (w składzie: Przemysław Chruścielewski, Błażej Hrapkowicz, Emilia Mazik). W zmaganiach o laur bierze udział 10 krótkich metraży znad Wisły. Filmy wybrali festiwalowi selekcjonerzy spośród szerokiej oferty polskiego kina krótkometrażowego z lat 2017-2018. Do konkursu zostały zaproszone filmy trwające mniej niż 30 minut, zarówno klasyczne fabuły, jak i eksperymentalne musicale oraz animacje.

Prócz tego czeka nas moc spotkań z gwiazdami kina, dyskusji, wydarzeń towarzyszących. Nad wszystkim unosi się tegoroczne hasło festiwalowe: „#odkuchni”, dzięki któremu zaglądamy tam, gdzie normalny widz nie może spojrzeć. Wejdźcie z nami za kulisy, poznajmy kino z każdej strony!

Do zobaczenia w Świdnicy.

Spektrum_2018_plakat_web