Krzysztof Majchrzak, Kazimierz Kutz i Marian Dziędziel – to tylko niektórzy goście tegorocznej edycji Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM, która odbędzie się w dniach 9-13 listopada. Publiczność będzie mogła spotkać się z nimi pomiędzy seansami filmowymi.

Organizatorzy Festiwalu SPEKTRUM po raz kolejny zaprosili do Świdnicy twórców filmowych oraz osoby związane ze światem kina. Szczególnie ciekawie zapowiada się spotkanie z Krzysztofem Majchrzakiem, który w filmie Jana Jakuba Kolskiego „Las. 4 rano” (obraz ten zostanie wyświetlony na festiwalu) powrócił na duży ekran po 12-letniej przerwie. Ten wyjątkowy aktor filmowy i teatralny, uhonorowany m. in. Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego, znany jest polskiej publiczności z takich filmów jak „Wolne chwile”, „Amok” czy „Historia Kina w Popielawach”. Sposobności do rozmowy z Krzysztofem Majchrzakiem jest naprawdę niewiele, więc tym bardziej warto skorzystać z szansy, jaką oferuje świdnicki event. Kolejnym gościem, z którym będzie miała okazję spotkać się publiczność, jest znakomity reżyser Kazimierz Kutz, autor filmowej trylogii śląskiej: „Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie” i „Paciorki jednego różańca” (za który otrzymał Grand Prix Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1980). Wybór gościa nie jest przypadkowy, w programie festiwalu znalazła się bowiem pozycja zatytułowana „Różowy horyzont – niezrealizowanie marzenie K. Kutza”. Będzie to prezentacja multimedialna Laury Paweli, a w zasadzie filmowy eksperyment, który ma opierać się na niesamowitej historii założenia pierwszej śląskiej osady w USA, jednocześnie odnosząc się do niepowstałego scenariusza Kazimierza Kutza, który w latach 70. planował zekranizować tę śląską historię. Reżyser swojego filmu nie zrobił, jego krótki scenariusz do filmu zaginął, nie ma po nim śladu, nie wiadomo czy w ogóle istniał. Na zamknięcie SPEKTRUM zostanie pokazany również film reżysera „Nikt nie woła”.

W dolnośląskiej miejscowości pojawi się niezwykle szanowana postać teatru, Wiesław Cichy. Marian Dziędziel, charakterystyczny śląski aktor znany z „Wesela”, „Domu Złego” i „Kreta” przybędzie na Spektrum przy okazji wyświetlania filmów „Moje córki krowy” oraz „Hycel”. Drugi z nich bierze udział w konkursie krótkich metraży. Młodzi reżyserzy z tego konkursu (m.in. Kuba Gryżewski, Piotr Dylewski i Joanna Satanowska) także spotkają się z publicznością. To niepowtarzalna okazja, bo już niedługo będą kręcić oni swoje pierwsze filmy fabularne i ich nazwiska mogą stać się naprawdę głośne. Wśród grona gości znalazł się też reżyser i scenarzysta Bartosz M. Kowalski, który nakręcił głośny obraz „Plac zabaw”, będący jego debiutem fabularnym. Produkcja ta swoją światową premierę miała na festiwalu w San Sebastian 2016. Film zdobył nagrodę dla najlepszego debiutu na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Na festiwalu pojawią się również m.in.: Piotr Czerkawski, krytyk filmowy, autor wielu recenzji, artykułów i wywiadów publikowanych w mediach prasowych i internetowych, oraz Jan Pelczar, dziennikarz Radia RAM i absolwent Polskiej Szkoły Reportażu przy Instytucie Reportażu.

 

Pełna lista zaproszonych osób znajduje się pod adresem:
spektrumfestiwal.pl/category/goscie-festiwalu/