Urodzona w 1977 roku artystka wizualna związana z Górnym Śląskiem i Warszawą.
Ukończyła rzeźbę na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 2006 roku prowadziła Pracownię Gościnną. Studiowała także w Instytucie Sztuki w Opolu, Schloss Akademie w Niemczech oraz na Uniwersytecie Warszawskim.
Debiutowała w 2002 roku projektem „Reallaura”, który używając telefonii komórkowej, dowcipnie komentował zmiany zachodzące w społeczeństwie informacyjnym. Pawela zajmuje się instalacją, video-artem, tworzy obiekty, rzeźby, fotografie. Obecnie pracuje nad debiutanckim filmem pełnometrażowym RÓŻOWY HORYZONT.
Wystawiała w Polsce i za granicą, prezentując prace na około dziewięćdziesięciu wystawach. Swoje projekty realizowala min. we Francji („Bathroom”/2005), Argentynie („Unfinished Histories”/2008), na Śląsku („Untitled/Friedrich”/2008), w Finlandii („Musicam Video”/2010-11) oraz ostatnio w USA („Bloodbuzz Ohio”/2011). Współpracuje z londyńską galerią IMT.
Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych, polskich i zagranicznych min. w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, w MOCAKu w Krakowie, w zbiorach galerii Arsenał Białystok, Bunkier Sztuki i innych.
Jest laureatką wielu wyróżnień oraz stypendiów (Nagroda artystyczna Marszałka Województwa Śląskiego, 7 Konkurs Gepperta, stypendium Młoda Polska, stypendium Visegrad Fund), była nominowana do Paszportów Polityki w 2004 roku, jej twórczość prezentowana była także na łamach wielu katalogów i wydawnictw (min. „Nowe Zjawiska w Sztuce Polskiej po 2000, „Tekstylia Bis”)

[źródło: http://laurapawela.com/]