SPEKTRUM 2017

Między 9 a 12 listopada 2017 roku wyruszymy w filmową podróż podczas trzeciej edycji Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM. Tradycyjnie, wydarzenie jest dla nas okazją do przyjrzenia się jednemu z elementów, które tworzą dzieła filmowe. Tym razem pochylimy się nad rolą muzyki i dźwięku w filmie.
spektrum_2017_facebook_cover

Tegoroczna edycja Spektrum przyniesie nam również powrót dobrze już znanych elementów, czyli Konkursu Filmów Pełnometrażowych oraz Konkursu Polskich Filmów Krótkometrażowych. W każdym z nich zobaczymy siedem tytułów, starannie wybranych przez selekcjonerów Festiwalu. Na ekranie pojawią się najgłośniejsze filmy ostatnich miesięcy, które skupiają pełną uwagę widzów i zawierają niezapomniane wartości. Już dziś możemy zdradzić, jakie tytuły spośród światowego i polskiego kina artystycznego znajdą się w  Konkursie Filmów Pełnometrażowych. Będą to między innymi: „Pokot” Agnieszki Holland, „Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa, „The Square” Rubena Ostlunda czy „Twój Vincent” Doroty Kobieli. Tym, co czyni konkursy niezwykłymi, jest jury – podczas Spektrum jedynym jurorem pozostaje publiczność. To właśnie widzowie zgromadzeni w Świdnicy wybiorą swojego faworyta w obu kategoriach.

Podczas trzeciej odsłony Spektrum zadbamy również o wyjątkowe wydarzenia filmowe. Przygotowaliśmy atrakcje sprzyjające wspólnemu spędzaniu czasu w gronie rodzinnym, do czego przekonała nas popularność poranku filmowego w ubiegłym roku. Tym razem rodziny z dziećmi zapraszamy na dwa pokazy w sobotę i niedzielę. Na ekranie pojawią się nominowany do Oscara film „Nazywam się cukinia” Claude Barrasa oraz „Tarapaty” Marty Karwowskiej.

Na tym nie koniec – opowiadając o roli muzyki i dźwięku w filmie, podejmiemy naoczną próbę zastanowienia się nad tym. Doskonałą okazją będzie koncert wieńczący tegoroczne Spektrum w wykonaniu EABS. Zespół kreatywnie rekonstruuje muzyczną przeszłość w nowoczesnej jazzowej formie, czego można doświadczyć, odsłuchując ich debiutanckiego albumu „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)”, o którym w ostatnim czasie głośno w światowych mediach muzycznych i lifestyle’owych. Album jest sumiennie wyselekcjonowaną dawką utworów zaaranżowanych przez Krzysztofa Komedę do etiud baletowych, filmów fabularnych, krótkich metraży, dokumentów i animacji. Dzieło można śmiało określić mianem pewnego rodzaju concept albumu o kondycji ludzkiej duszy w XXIw. EABS swój materiał prezentowali już na dużych festiwalach, takich jak Spring Break w Poznaniu, Good Vibe w Koszalinie czy Tauron Nowa Muzyka w Katowicach, oraz wyjątkowych wydarzeniach na czele z Gigantami Polskiego Jazzu, gdzie wystąpili wspólnie z Michałem Urbaniakiem. Muzyczne doświadczenie będzie na Spektrum wyjątkowe także z innego powodu – to jedyny koncert w Polsce, podczas którego EABS pojawią się na scenie z brytyjskim flecistą i saksofonistą Tenderlonious’em.

Zapraszamy również na nasz profil na Facebooku.
Organizatorami Spektrum pozostają niezmiennie Wrocławska Fundacja Filmowa i Świdnicki Ośrodek Kultury. Wydarzenie finansowane jest ze środków Miasta Świdnica.
Do zobaczenia w Świdnicy!