czwartek 09.11 / 18:00

BILETY: 5 PLN

95 min.
Reżyseria:
Dorota Kobiela, Hugh Welchman
Scenariusz:
Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Jacek Dehnel
Zdjęcia:
Tristan Oliver, Łukasz Żal
Montaż:
Justyna Wierszyńska, Dorota Kobiela
OBSADA:
Douglas Booth, Robert Gulaczyk, Eleanor Tomlinson, Jerome Flynn, Saoirse Ronan, Chris O’Dowd, John Sessions, Aidan Turner, Helen McCrory

OPIS FILMU:

„Twój Vincent” to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska wyreżyserowana przez Dorotę Kobielę i Hugh Welchmana. Kobiela i Welchman są również (wraz z Jackiem Dehnelem) współautorami scenariusza. Film wyprodukowały polska firma BreakThru Films oraz brytyjska Trademark Films.

Film, który jest biografią Vincenta van Gogha, przywołuje na ekran jego malarstwo, a jednocześnie opowiada o życiu artysty, pełnym pasji, ale też dramatów, oraz o jego tajemniczej śmierci. Każda z 65 000 klatek została ręcznie namalowana na podobraziach malarskich w technice olejnej. W projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy przyjechali do studiów filmowych w Polsce i w Grecji, aby zrealizować to niezwykłe zadanie.

Wokół żadnego innego artysty nie narosło tyle mitów i legend co wokół van Gogha. Bywa określany jako męczennik, lubieżny satyr, szaleniec, geniusz lub próżniak. Jednak jego prawdziwa natura wyłania się z licznych listów, różnie w różnym czasie interpretowanych. Malarz wydawał się mieć tego świadomość, bo w jednym z ostatnich listów napisał: „Mogą za nas mówić jedynie nasze obrazy”. Twórcy filmu „Twój Vincent” pozwolili sztuce opowiedzieć prawdziwą historię Vincenta van Gogha.

„Twój Vincent” został nakręcony najpierw jako typowy film aktorski, a następnie każda klatka została ręcznie przemalowana. Efekt końcowy to połączenie gry aktorskiej i kunsztu malarskiego animatorów, którzy wszystkie
postacie odtworzyli za pomocą farby olejnej.

NAGRODY:

  • 2017 Annecy (Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych) – Nagroda Publiczności
  • 2017 Szanghaj (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) – Nagroda dla najlepszego filmu animowanego
  • 2017 Golden Trailer Awards – Best Foreign Animation/Family Trailer
  • 2017 Golden Trailer Awards – Best Foreign Graphics in a Trailer

FESTIWALE:

  • 2017 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
  • 2017 Jameson CineFest – Miskolc International Film Festival
  • 2017 T-Mobile Nowe Horyzonty MFF
  • 2017 Melbourne IFF