9 listopada (środa) // 19:00 // Sala Teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury // Bilety: 5PLN

 

Festiwal SPEKTRUM rozpocznie pokaz jednego z najgłośniejszych tegorocznych tytułów europejskiego kina. Film Ja, Daniel Blake” w reżyserii Kena Loacha to  zabawna, poruszająca i chwytająca za serce historia dojrzałego mężczyzny, który decyduje się pomóc samotnej matce z dwójką dzieci stanąć na nogi. Jednak gdy sam zacznie starać się o rentę, trafi w tryby bezdusznej, biurokratycznej machiny niczym z powieści Franza Kafki. Pomimo obojętności urzędników i kolejnych wyzwań, jakim muszą sprostać w codziennym życiu, Daniel i Katie na nowo odnajdą radość życia i prawdziwą przyjaźń.

 

Film został nagrodzony Złotą Palmą na festiwalu w Cannes. Docenili go również widzowie podczas Festiwalu Filmu I Sztuki Dwa BrzegiMFF w Locarno, czy MFF w San Sebastian – na każdym z nich film zdobył główną Nagrodę Publiczności. Podczas świdnickiego festiwalu SPEKTRUM, film zostanie pokazany kilka dni po polskiej premierze.

 

Tegoroczna edycja Świdnickiego Festiwalu Filmowego przewiduje również prężną scenę muzyczną. Pierwszą okazją by się do tego przekonać, będzie koncert zespołu Makabreski, który wystąpi 9 listopada, tuż przed projekcją filmu otwarcia, w Świdnickim Ośrodku Kultury. Makabreski to niezwykły projekt muzyczno-wizualny. Tworzą go Natalia Grosiak z zespołu Mikromusic oraz Bolek Makabreski (znany m.in z zespołów Ahimsa, Elvis Deluxe czy chociażby The Black Tapes). We wrześniu, nakładem wytwórni Kayax, ukazała się ich debiutancka płyta „Makabreski”.

Artyści w swoich piosenkach w przewrotny, humorystyczny sposób pokazują otaczającą ich rzeczywistość. Nie obce są im tematy pro-zwierzęce czy ekologiczne. Premiera każdej piosenki zobrazowana jest krótką historią filmową. Jeśli chcecie posłuchać i zobaczyć jak np. wygląda cyrk którego pracownikami są zwierzęta a występują tresowani ludzie albo sprawdzić jakie stworzenia dwunożne upolował pan Boguś posłuchajcie Makabresek…