10.11.2018 (sobota), godz. 16:15-17:50
Galeria Fotografii, Świdnica, Rynek 43


Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA od lat buduje kulturalny pomost między Wschodem a Zachodem, Północą a Południem – jest wydarzeniem, w ramach którego spotyka się energia wszystkich stron świata.

Selekcjonerzy wybierają najciekawsze filmy, spośród prawie dwóch tysięcy nadesłanych, do ośmiu konkursów. Przygotowywane są także specjalne projekcje produkcji krótkometrażowych z całego świata. W tym roku, w ciągu pięciu dni widzowie będą mogli zobaczyć ponad 250 krótkich filmów!

Międzynarodowe jury ocenia filmy w trzech konkursach krajowych (Amatorzy, Studenci, Niezależni), dwóch międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat) oraz trzech mających otwartą formułę dla twórców z Polski i zagranicy (Kids, Music video oraz Konkurs na film eksperymentalny i videoart „Na skraju”). Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród i wyróżnień, w każdym z konkursów, przyznawane są nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę. Publiczność również przyznaje swoją nagrodę – Dzikiego Żubra.

ŻUBROFFKA to nie tylko filmy, ale także energetyczne koncerty, spotkania z twórcami, wystawy, panele dyskusyjne oraz warsztaty. Tegoroczna ŻUBROFFKA odbędzie się od 5 do 9 grudnia w Białymstoku i na Podlasiu.

Podczas pokazu w Świdnicy, dyrektor artystyczny ŻUBROFFKI, Maciej Rant, zaprezentuje zestaw krótkometrażowych fabuł, który pozwoli widzom bardziej otworzyć się na Wschód.

Opisy filmów:

 • Láthatatlanul | „Invisibly”
  reżyser: Áron Szentpéteri
  Węgry 2017, 32’
  Dwie osoby spotykają się w mroku niewidzialnej wystawy. Zbliżają i oddalają się od siebie przekraczając granice. Granice niedostrzegalne, nie tylko dla niewidomych.
 • Sensiz |„Without You”
  reżyser: Nariman Aliev
  Ukraina 2016, 14′
  Dwaj bracia wyruszają w podróż świętować urodziny swojego trzeciego brata.
 • „Written | Unwritten”
  reżyser: Adrian Silisteanu
  Rumunia 2016, 20’
  Przez problemy z dowodem osobistym, 50-letni Rom Pardica ryzykuje, że władze rozdzielą go z nieletnią córką, która właśnie urodziła dziecko.
 • Lalay-Balalay | „Merry-Go-Round”
  reżyser: Ruslan Bratov
  Rosja 2017, 13’
  Restauracja jest zamknięta, a Oleg Maratowicz chce świętować. Bierze trzech swoich pracowników, którzy nie mogą oprzeć się jego urokowi i wyrusza w poszukiwaniu przygody.

Łączny czas trwania: 79′