9. Festiwal Filmowy
Spektrum

Filmy80

Pełny metraż Krótki metraż

Film otwarcia

Film poprzedzi uroczysta gala otwarcia 8. Festiwalu Filmowego Spektrum.

Konkurs Spektrum

Konkurs Spektrum to 10 najciekawszych tytułów sezonu przybliżające tytułowe „Spektrum” tego, co było najważniejsze w ostatnich kilkunastu miesiącach w kinie artystycznym. W programie znajdą się najgłośniejsze filmy pokazywane podczas tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, czy tytuły prezentowane w trakcie Berlinale oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. O tym, który z nich wyjedzie ze statuetką zadecyduje świdnicka publiczność.

Konkurs Bliżej/Closer

Filmy konkursu Bliżej/Closer to pełnometrażowe narracje o najbliższych relacjach i otoczeniu. To intymne pejzaże wsi, miasteczek, dzielnic. Wkroczenie w rzeczywistość niewielkich wspólnot i przyjrzenie się rządzącej w nich dynamice. Refleksja nad zaletami i wyzwaniami myślenia w kategoriach lokalności.

Dziś musimy na nowo nauczyć się myśleć w mikroskali, obserwować swoje najbliższe otoczenie, zastanawiać się, w których momentach człowiek mógł się pogubić i co zrobić, żeby się w tym odnaleźć.

W zestawie konkursowym znajdą się zarówno fabuły, jak i dokumenty, a jedynym jury w konkursie jest festiwalowa publiczność!

Oko na dokument

Oko na Dokument to sekcja poświęcona długometrażowym filmom dokumentalnym, czyli przegląd najciekawszych tytułów non-fiction sezonu.

Young Classics

W sekcji Young Classics przyjrzymy się twórcom, którzy swoim pierwszym i drugim filmem zachwycili publiczność najważniejszych festiwali filmowych na świecie i zasługują na uwagę już na początku swojej kariery. Bohaterem pierwszej odsłony Young Classics będzie urodzony w Korei Południowej, a wychowany w Stanach Zjednoczonych, Kogonada.

Set Free

W ramach nowej mini sekcji Set Free pokażemy 3 filmy krótkometrażowe oraz jeden pełnometrażowy, których wspólnym mianownikiem jest chęć lub/i pozwolenie sobie, na bycie kim chce się być i jak chce się żyć, niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania czy płci.

Spektrum dzieciom

Część dedykowana najmłodszym festiwalowym widzom.

Areszt Otwarty

Współpraca festiwalowa z Aresztem Śledczym w Świdnicy sięga 2010 roku i pierwszych edycji Festiwalu Okiem Młodych. Działanie realizowane z osadzonymi na oddziale więziennym sukcesywnie ewoluowały od spotkania raz do roku, przez regularne projekcje, po wręczanie przez więźniów swojej własnej nagrody Kinematografek.

Film zamknięcia

Przed projekcją odbędzie się gala wręczenia nagród.

Pełny metraż Krótki metraż

Konkurs Okiem Młodych – Fabuła

W sekcji fabularnej międzynarodowego konkursu Okiem Młodych biorą udział filmy nieprzekraczające 30 minut twórców do 35. roku życia. Zestaw filmów wyselekcjonowanych spośród nadesłanych krótkich metraży z całego świata został podzielony na dwa bloki: Blok I oraz Blok II.

Główne nagrody przyzna Jury złożone z członków branży filmowej i artystycznej, ale filmy konkursowe po raz kolejny oceni również Jury lokalne złożone z uczestników terapii zajęciowej w Mokrzeszowie.

Nagroda główna – statuetka i nagroda pieniężna
Nagroda uczestników Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie – Niepełny kadr

Konkurs Okiem Młodych – Dokument

W sekcji dokumentalnej międzynarodowego konkursu Okiem Młodych biorą udział filmy nieprzekraczające 30 minut twórców do 35. roku życia. Zestaw filmów wyselekcjonowanych spośród nadesłanych krótkich metraży z całego świata został podzielony na dwa bloki: Blok I oraz Blok II.

Główne nagrody przyzna Jury złożone z członków branży filmowej i artystycznej, ale filmy konkursowe po raz kolejny oceni również Jury lokalne złożone z osadzonych w Areszcie Śledczym w Świdnicy.

Nagroda główna – statuetka i nagroda pieniężna
Nagroda osadzonych w Areszcie Śledczym w Świdnicy – Kinematografek

Konkurs Okiem Młodych – Animacja

W sekcji animacji międzynarodowego konkursu Okiem Młodych biorą udział filmy nieprzekraczające 30 minut twórców do 35. roku życia. Zestaw filmów wyselekcjonowanych spośród nadesłanych krótkich metraży z całego świata został podzielony na dwa bloki: Blok I oraz Blok II.

Zwycięzcę wyłoni trzyosobowe jury złożone z członków branży filmowej i artystycznej, a twórca najlepszego filmu otrzyma statuetkę oraz nagrodę pieniężną.

Konkurs Amatorski Okiem Młodych

W sekcji amatorskiej międzynarodowego konkursu Okiem Młodych biorą udział filmy nieprzekraczające 30 minut twórców, którzy nie ukończyli 21. roku życia oraz nie są uczestnikami szkół filmowych.

Główne nagrody przyzna Jury złożone z członków branży filmowej i artystycznej, ale filmy konkursowe po raz kolejny oceni również Jury lokalne złożone z przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica.

Nagroda główna – dyplom
Nagroda Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica – nagroda rzeczowa

Set Free

W ramach nowej mini sekcji Set Free pokażemy 3 filmy krótkometrażowe oraz jeden pełnometrażowy, których wspólnym mianownikiem jest chęć lub/i pozwolenie sobie, na bycie kim chce się być i jak chce się żyć, niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania czy płci.

Animator 2022 on tour: Konkurs Animator.pl

Zestaw nagrodzonych filmów animowanych z ostatniej edycji MFF Animator w Poznaniu.

STOP WATCHING
START SEEING