Filmy66

Pełny metraż Krótki metraż

Film otwarcia

Film poprzedzi uroczysta gala otwarcia 10. Festiwalu Filmowego Spektrum.

Konkurs 1, 2

Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu „1,2” na pełnometrażowe debiuty i filmy drugie. To właśnie za pomocą pierwszych filmów pełnometrażowych twórcy często wyważają drzwi do zastanej rzeczywistości. W konkursie znalazły się tytuły niepokorne, wyróżniające się świeżym spojrzeniem na język filmowy. Zwycięzcę wybierze festiwalowa publiczność.

Spektrum

Przegląd najciekawszych tytułów sezonu przybliżające tytułowe „Spektrum” tego, co było najważniejsze w ostatnich kilkunastu miesiącach w kinie artystycznym. W programie znajdą się najgłośniejsze filmy pokazywane podczas tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, czy tytuły prezentowane w trakcie Berlinale oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

Spektrum – Kids

Część dedykowana najmłodszym festiwalowym widzom.

Spektrum – Senior

Spektrum x Alchemia teatralna

Pokazy specjalne

VHS HELL

Pokaz z lektorem na żywo

VHS Hell to kolektyw założony w Trójmieście w 2010 roku przez Krystiana Kujdę. Zajmuje się organizowaniem pokazów filmów dystrybuowanych w Polsce na kasetach wideo w drugiej połowie lat 80. i pierwszej połowie lat 90., a także zbieraniem, archiwizowaniem i publikowaniem materiałów związanych z erą wideo i przeprowadzaniem wywiadów z dystrybutorami, właścicielami wypożyczalni i lektorami filmowymi.

Celem organizowanych przez VHS Hell pokazów jest przypomnienie najdziwniejszych, najbardziej nieudanych i kuriozalnych, ale jednocześnie fascynujących filmów, które można było znaleźć w polskich wypożyczalniach. W ciągu czternastu lat działalności VHS Hell odbyło się ponad 200 pokazów, kolektyw współpracował z takimi festiwalami jak Nowe Horyzonty, Festiwal Filmów Kultowych, Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja, Octopus Film Festival, Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych Cinemaforum, Mystic Festival i Inside Seaside.

Film zamknięcia

Przed projekcją odbędzie się gala wręczenia nagród.

Young Classics

W sekcji Young Classics przyglądamy się twórcom, którzy już na początku kariery zachwycili publiczność najważniejszych festiwali filmowych na świecie.

Areszt Otwarty

Współpraca festiwalowa z Aresztem Śledczym w Świdnicy sięga 2010 roku i pierwszych edycji Festiwalu Okiem Młodych. Działanie realizowane z osadzonymi na oddziale więziennym sukcesywnie ewoluowały od spotkania raz do roku, przez regularne projekcje, po wręczanie przez więźniów swojej własnej nagrody Kinematografek.

Pełny metraż Krótki metraż

Konkurs Okiem Młodych – Fabuła

W sekcji fabularnej międzynarodowego konkursu Okiem Młodych biorą udział filmy nieprzekraczające 30 minut twórców do 35. roku życia.

Główne nagrody przyzna Jury złożone z członków branży filmowej i artystycznej, ale filmy konkursowe po raz kolejny oceni również Jury lokalne złożone z uczestników terapii zajęciowej w Mokrzeszowie.

Nagroda główna – statuetka i nagroda pieniężna
Nagroda uczestników Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie – Niepełny kadr

Filmy pokazywane są w dwóch blokach: Blok I i Blok II

Konkurs Okiem Młodych – Dokument

W sekcji dokumentalnej międzynarodowego konkursu Okiem Młodych biorą udział filmy nieprzekraczające 30 minut twórców do 35. roku życia.

Główne nagrody przyzna Jury złożone z członków branży filmowej i artystycznej, ale filmy konkursowe po raz kolejny oceni również Jury lokalne złożone z osadzonych w Areszcie Śledczym w Świdnicy.

Nagroda główna – statuetka i nagroda pieniężna
Nagroda osadzonych w Areszcie Śledczym w Świdnicy – Kinematografek

Blok I i Blok II

Konkurs Okiem Młodych – Animacja

W sekcji animacji międzynarodowego konkursu Okiem Młodych biorą udział filmy nieprzekraczające 30 minut twórców do 35. roku życia.

Zwycięzcę wyłoni trzyosobowe jury złożone z członków branży filmowej i artystycznej, a twórca najlepszego filmu otrzyma statuetkę oraz nagrodę pieniężną.

Blok I i Blok II

Konkurs Amatorski Okiem Młodych

W sekcji amatorskiej międzynarodowego konkursu Okiem Młodych biorą udział filmy nieprzekraczające 30 minut twórców, którzy nie ukończyli 21. roku życia oraz nie są uczestnikami szkół filmowych.

Główne nagrody przyzna Jury złożone z członków branży filmowej i artystycznej, ale filmy konkursowe po raz kolejny oceni również Jury lokalne złożone z przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica.

Nagroda główna – dyplom
Nagroda Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica – nagroda rzeczowa

Don't assume
Don't assume