10. Festiwal Filmowy
Spektrum
Świdnica: 22 - 27 października 2024
Trutnov: 11 - 13 października 2024
Świdnica: 22 - 27 października 2024
Trutnov: 11 - 13 października 2024

Filmy58

Pełny metraż Krótki metraż

Film otwarcia

Film poprzedzi uroczysta gala otwarcia 9. Festiwalu Filmowego Spektrum.

Konkurs Spektrum

Konkurs Spektrum to 10 najciekawszych tytułów sezonu przybliżające tytułowe „Spektrum” tego, co było najważniejsze w ostatnich kilkunastu miesiącach w kinie artystycznym. W programie znajdą się najgłośniejsze filmy pokazywane podczas tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, czy tytuły prezentowane w trakcie Berlinale oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. O tym, który z nich wyjedzie ze statuetką zadecyduje świdnicka publiczność.

Young Classics

W sekcji Young Classics przyjrzymy się twórcom, którzy swoim pierwszym i drugim filmem zachwycili publiczność najważniejszych festiwali filmowych na świecie i zasługują na uwagę już na początku swojej kariery. Bohaterem tegorocznej odsłony jest japoński reżyser Ryūsuke Hamaguchi.

Pokazy specjalne

Spektrum dzieciom

Część dedykowana najmłodszym festiwalowym widzom.

Areszt Otwarty

Współpraca festiwalowa z Aresztem Śledczym w Świdnicy sięga 2010 roku i pierwszych edycji Festiwalu Okiem Młodych. Działanie realizowane z osadzonymi na oddziale więziennym sukcesywnie ewoluowały od spotkania raz do roku, przez regularne projekcje, po wręczanie przez więźniów swojej własnej nagrody Kinematografek.

Film zamknięcia

Przed projekcją odbędzie się gala wręczenia nagród.

Pełny metraż Krótki metraż

Konkurs Okiem Młodych – Fabuła

W sekcji fabularnej międzynarodowego konkursu Okiem Młodych biorą udział filmy nieprzekraczające 30 minut twórców do 35. roku życia.

Główne nagrody przyzna Jury złożone z członków branży filmowej i artystycznej, ale filmy konkursowe po raz kolejny oceni również Jury lokalne złożone z uczestników terapii zajęciowej w Mokrzeszowie.

Nagroda główna – statuetka i nagroda pieniężna
Nagroda uczestników Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie – Niepełny kadr

Filmy konkursowe wyświetlane są blokach: Blok I, Blok II i Blok III.

Konkurs Okiem Młodych – Dokument

W sekcji dokumentalnej międzynarodowego konkursu Okiem Młodych biorą udział filmy nieprzekraczające 30 minut twórców do 35. roku życia.

Główne nagrody przyzna Jury złożone z członków branży filmowej i artystycznej, ale filmy konkursowe po raz kolejny oceni również Jury lokalne złożone z osadzonych w Areszcie Śledczym w Świdnicy.

Nagroda główna – statuetka i nagroda pieniężna
Nagroda osadzonych w Areszcie Śledczym w Świdnicy – Kinematografek

Filmy konkursowe wyświetlane są w blokach: Blok I i Blok II.

Konkurs Okiem Młodych – Animacja

W sekcji animacji międzynarodowego konkursu Okiem Młodych biorą udział filmy nieprzekraczające 30 minut twórców do 35. roku życia.

Zwycięzcę wyłoni trzyosobowe jury złożone z członków branży filmowej i artystycznej, a twórca najlepszego filmu otrzyma statuetkę oraz nagrodę pieniężną.

Filmy konkursowe wyświetlane są w blokach: Blok I i Blok II.

Konkurs Amatorski Okiem Młodych

W sekcji amatorskiej międzynarodowego konkursu Okiem Młodych biorą udział filmy nieprzekraczające 30 minut twórców, którzy nie ukończyli 21. roku życia oraz nie są uczestnikami szkół filmowych.

Główne nagrody przyzna Jury złożone z członków branży filmowej i artystycznej, ale filmy konkursowe po raz kolejny oceni również Jury lokalne złożone z przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica.

Nagroda główna – dyplom
Nagroda Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica – nagroda rzeczowa

Save the changes
Save the changes