7. Świdnicki Festiwal Filmowy
Spektrum
24–30.10.2021
Świdnica
24.10–07.11.2021
Online
24–30.10.2021
Świdnica
24.10–07.11.2021
Online

Filmy57

Pełny metraż Krótki metraż

Konkurs Spektrum

Konkurs Spektrum to 10 najciekawszych tytułów sezonu przybliżające tytułowe „Spektrum” tego, co było najważniejsze w ostatnich kilkunastu miesiącach w kinie artystycznym. W programie znajdą się najgłośniejsze filmy pokazywane podczas tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, czy tytuły prezentowane w trakcie Berlinale oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. W konkursie weźmie udział 5 pełnometrażowych filmów z Polski oraz 5 produkcji zagranicznych. O tym, który z nich wyjedzie ze statuetką zadecyduje świdnicka publiczność.

Konkurs Bliżej/Closer

Filmy konkursu Bliżej/Closer to pełnometrażowe narracje o najbliższych relacjach i otoczeniu. To intymne pejzaże wsi, miasteczek, dzielnic. Wkroczenie w rzeczywistość niewielkich wspólnot i przyjrzenie się rządzącej w nich dynamice. Refleksja nad zaletami i wyzwaniami myślenia w kategoriach lokalności.

Dziś musimy na nowo nauczyć się myśleć w mikroskali, obserwować swoje najbliższe otoczenie, zastanawiać się, w których momentach człowiek mógł się pogubić i co zrobić, żeby się w tym odnaleźć.

W zestawie konkursowym znajdą się zarówno fabuły, jak i dokumenty, a jedynym jury w konkursie jest festiwalowa publiczność!

Oko na dokument

Oko na Dokument to sekcja poświęcona długometrażowym filmom dokumentalnym, czyli przegląd najciekawszych tytułów non-fiction sezonu.

Tym razem wyruszymy w wyprawę na świętą górę Szerpów, zobaczymy kulisy aktywizmu światowej liderki Młodzieżowego Strajku Klimatycznego oraz będziemy świadkami przełamywania indyjskiego patriarchatu przez jedyną w pełni prowadzoną przez kobiety gazetę w kraju.

Film otwarcia

Film poprzedzi uroczysta gala otwarcia 7. Świdnickiego Festiwalu Filmowego Spektrum.

Niedzielny Poranek Filmowy

Część dedykowana najmłodszym festiwalowym widzom. Niedzielny Poranek Filmowy nawiązuje do dawnej idei rannych projekcji dla dzieci w kinach. Projekcja zostanie poprzedzona prelekcją edukatorki i animatorki Martyną Stec.

Pełny metraż Krótki metraż

Konkurs Okiem Młodych – Fabuła

W sekcji fabularnej międzynarodowego konkursu Okiem Młodych biorą udział filmy nieprzekraczające 30 minut twórców do 35. roku życia. Zestaw 10 filmów wyselekcjonowanych spośród nadesłanych krótkich metraży z całego świata został podzielony na dwa bloki: Blok I oraz Blok II.

Konkurs obejrzy trzyosobowe jury w składzie: aktorka Katarzyna Figura, reżyser Michał Ciechomski oraz Dyrektor Artystyczny Festiwalu w Gdyni Tomasz Kolankiewicz.

Filmy oceni również jury lokalne składające się z uczestników Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie.

Nagroda główna – statuetka i nagroda pieniężna
Nagroda uczestników Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie – „Niepełny kadr”

Konkurs Fabularnego Okiem Młodych można również obejrzeć online w dniach 24.10–07.11.2021 na platformie VOD Nowe Horyzonty: Blok I oraz Blok II .

Konkurs Okiem Młodych – Dokument

W sekcji dokumentalnej międzynarodowego konkursu Okiem Młodych biorą udział filmy nieprzekraczające 30 minut twórców do 35. roku życia. Zestaw 9 filmów wyselekcjonowanych spośród nadesłanych krótkich metraży z całego świata został podzielony na dwa bloki: Blok I oraz Blok II.

Konkurs obejrzy trzyosobowe jury w składzie: reżyserka i scenarzystka Patrycja Polkowska, reżyser i operator Piotr Stasik oraz scenarzysta Michał Zygmunt.

Filmy oceni również jury lokalne składające się z osadzonych w Areszcie Śledczym w Świdnicy.

Nagroda główna – statuetka i nagroda pieniężna
Nagroda osadzonych w Areszcie Śledczym w Świdnicy – „Kinematografek”

Konkurs Dokumentów Okiem Młodych można również obejrzeć online w dniach 24.10–07.11.2021 na platformie VOD Nowe Horyzonty: Blok I oraz Blok II.

Konkurs Okiem Młodych – Animacja

Tegoroczna nowość w konkursie krótkich metraży!

W sekcji animacji międzynarodowego konkursu Okiem Młodych biorą udział filmy nieprzekraczające 30 minut twórców do 35. roku życia. Do konkursu wyselekcjonowano 8 spośród nadesłanych z całego świata animacji.

Konkurs obejrzy trzyosobowe jury w składzie: reżyserka Daria Kopiec, dyrektorka artystyczna holenderskiego Kaboom Animation Festival Aneta Ozorek oraz założyciel studia Animoon Grzegorz Wacławek.

Nagroda główna – statuetka i nagroda pieniężna
Fundatorem nagrody w konkursie Okiem Młodych — Animacja jest firma Igner Home

Blok Animacji Konkursu Okiem Młodych można również obejrzeć online w dniach 24.10–07.11.2021 na platformie VOD Nowe Horyzonty.

Konkurs Amatorski Okiem Młodych

W sekcji amatorskiej międzynarodowego konkursu Okiem Młodych biorą udział filmy nieprzekraczające 30 minut twórców, którzy nie ukończyli 21. roku życia oraz nie są uczestnikami szkół filmowych. Spośród nadsyłanych przez młodych twórców filmów, w selekcji znalazło się 8 tytułów, a wśród nich zarówno krótkometrażowe fabuły, dokumenty i animacje.

Konkurs obejrzy trzyosobowe jury w składzie: reżyserka Martyna Majewska, inicjatorka i twórczyni Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Okiem Młodych Bożena Kuźma oraz dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego Jarosław Perduta.

Filmy oceni również jury lokalne składające się z przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica.

Nagroda główna – dyplom
Nagroda Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica – nagroda rzeczowa

Blok Konkursu Amatorskiego Okiem Młodych można również obejrzeć online w dniach 24.10–07.11.2021 na platformie VOD Nowe Horyzonty.

Bliżej jurorów

W ramach sekcji poznajemy bliżej naszych jurorów i ich twórczość.

Z Katarzyną Figurą, jurorką w konkursie krótkich fabuł Okiem Młodych, będzie można porozmawiać podczas sobotniego spotkania.

Jurorka konkursu amatorskiego Okiem Młodych Martyna Majewska przyjedzie do Świdnicy z blokiem trzech filmów, w tym nagradzaną „Marią nie żyje” oraz dwoma premierami!

We want to touch you
Chcemy Cię dotknąć