My, widzowie – filmów i świata – mamy tendencję do oceniania. Coś powinno być albo dobre, albo złe. Lubimy zakładać, że coś jest słodkie czy słone, jeszcze zanim spróbujemy dania. Często ograniczamy się do znanego nam pojmowania rzeczywistości, obrazów, kina. Nakładamy kalki i idziemy na skróty.
A co by się stało, gdybyśmy dali sobie wolność poznawania świata na nowo – poza schematami? Co by było, gdybyśmy byli bardziej dociekliwi w interpretowaniu tego, co widzimy? Co by zmieniło się, gdybyśmy przestali zakładać, a zaczęli poznawać?
Zarówno hasło tegorocznego festiwalu Spektrum – „Don’t assume” – jak i jego program, zachęcają do odwagi, dociekliwości, tworzenia własnych światów i odrzucenia rzeczywistości kształtowanej przez mainstreamowe media.
Nie zakładajmy, twórzmy własne światy i zostawmy przestrzeń na światy innych. Zapraszam Was do odkrywania świata na nowo poprzez filmy. Spektrum nie zakłada, Spektrum odkrywa.
„Don’t assume”!
— Paweł Kosuń
Dyrektor artystyczny festiwalu
Świdnica, położona ledwie 50 km od Wrocławia, wyróżnia się na tle podobnych sobie miast bogatą ofertą wydarzeń kulturalnych, ale też zabytkową architekturą, tętniącym życiem Rynkiem i bliskim sąsiedztwem malowniczych szlaków turystycznych. Jest idealnym miejscem do spędzania wolnego czasu, jak i genialnym punktem przystankowym na trasie podróży.
Turyści z całego świata, odwiedzając Dolny Śląsk, zawsze trafiają do XVII-wiecznego Kościoła Pokoju, będącego siedzibą parafii ewangelicko-augsburskiej, ale też – dzięki staraniom Bożeny Pytel i ks. bpa Waldemara Pytla – centrum kulturalnym. Obiekt w 2001r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a jego przestrzeniach odbywają się spotkania, dyskusje oraz niezapomniane koncerty z Festiwalem Bachowskim na czele.
Pierwsza pisemna wzmianka o mieście pochodzi z 1260 roku, kiedy zostało ono założone jako osada Úpa (od rzeki). Swoją dzisiejszą nazwę Trutnov otrzymał najpóźniej na początku XIV wieku. Obecnie jest drugim największym miastem w regionie Kralovehradeckim, liczącym około 30 000 mieszkańców.
W Trutnovie festiwalowe projekcje będą odbywały się w kinie Vesmír, które swoją działalność zainaugurowało ponad 100 lat temu – 1 marca 1929 roku. Obiekt przez kilka ostatnich lat był remontowany, a Spektrum będzie jednym z pierwszych wydarzeń festiwalowych inaugurujących jego działalność w nowej odsłonie.