Co nas czeka w tej edycji? Jak zawsze, przegląd najciekawszych pozycji kina z Polski i ze świata. W tej sekcji prezentujemy filmy nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych, od Berlinale, Cannes, Wenecji po Gdynię. Nazwaliśmy ten konkurs „Spektrum”, by podkreślić znaczenie tych zmagań, w których jedynym jurorem jest festiwalowa publiczność. Ale też – by wskazać na przekrojowy charakter tego konkursu.
Nie zabraknie także filmów krótkometrażowych, czyli całej serii konkursów „Okiem Młodych” w ramach których pokażemy dokumenty, fabuły, animacje oraz filmy zrealizowane przez młodzież do 21 roku życia. Profesjonalni jurorzy wybierają najciekawsze szorty autorstwa młodych filmowców, wskazując w ten sposób, komu z reżyserów i reżyserek warto przyglądać się w najbliższych latach.
Wciąż rozwijamy się też w dwóch kierunkach, które są dla nas niezwykle ważne. Powinny być istotne dla nas wszystkich. Pamiętamy o społecznej odpowiedzialności, koncentrując się na idei lokalności i starając się zwiększać swoją proekologiczność. W 2021 roku powołaliśmy konkurs dla tytułów traktujących na różne sposoby o lokalności, o sile wspólnoty i dobrym sąsiedztwie. „Bliżej/Closer” to selekcja 4 filmów, a wyboru dokona niezawodna festiwalowa widownia.
Oprócz pokazów filmowych w ramach SPEKTRUM odbywają się wykłady, prelekcje, spotkania z twórcami filmowymi, warsztaty oraz pokazy specjalne.
Do zobaczenia w terminie 22-29 października w Świdnicy.
Świdnica, położona ledwie 50 km od Wrocławia, wyróżnia się na tle podobnych sobie miast bogatą ofertą wydarzeń kulturalnych, ale też zabytkową architekturą, tętniącym życiem Rynkiem i bliskim sąsiedztwem malowniczych szlaków turystycznych. Jest idealnym miejscem do spędzania wolnego czasu, jak i genialnym punktem przystankowym na trasie podróży.
Turyści z całego świata, odwiedzając Dolny Śląsk, zawsze trafiają do XVII-wiecznego Kościoła Pokoju, będącego siedzibą parafii ewangelicko-augsburskiej, ale też – dzięki staraniom Bożeny Pytel i ks. bpa Waldemara Pytla – centrum kulturalnym. Obiekt w 2001r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a jego przestrzeniach odbywają się spotkania, dyskusje oraz niezapomniane koncerty z Festiwalem Bachowskim na czele.