SPEKTRUM od początku swojego istnienia jest wydarzeniem wspólnotowym, przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino. Film w Świdnicy jest pretekstem do wspólnego odczuwania i dzielenia się emocjami, jest zapalnikiem, który powoduje, że widzowie, co roku, szczelnie zapełniają sale kinowe, stają się wspólnotą, płaczą i śmieją się razem, nie zgadzają się razem, dyskutują…….są razem.
Nic nie zastąpi ciemnej sali kinowej, dużego ekranu i obecności 200 innych osób, które w tym samym momencie wybuchają śmiechem, albo zasłaniają oczy. Energia, która się wtedy wytwarza jest właśnie magią kina. Nie ma takiego serialu czy filmu na platformach, nie ma takiego projektora czy telewizora, który zastąpi nam spotkania i odczuwania z innym człowiekiem. Dlatego właśnie w tym roku, hasłem przewodnim SPEKTRUM jest Stop watching. Start seeing (Przestań oglądać. Zobacz.).
Wyjdź z domu i zobacz świat. Podziel się sobą z innymi w sali kinowej. Nie marnuj energii i czasu przed telewizorem, bo wszystkie historie zaczynają się za progiem drzwi do twojego mieszkania, również te, które chcemy opowiedzieć w tegorocznym programie Spektrum.
Ale hasło Stop Watching. Start Seeing ma jeszcze jedno znaczenie, jedną prośbę. Przestańmy być bierni, wobec tego co dzieje się na świecie. Nie oglądajmy relacji z wojen jak kolejnych odcinków ekscytującego serialu, a spójrzmy ofiarom tej wojny w oczy i stańmy w ich obronie. Nie traktujmy kryzysu klimatycznego, jak tematu, który nas bezpośrednio nie dotyczy, jak kolejny film katastroficzny na lekki piątkowy wieczór ze znajomymi, a zobaczmy nadciągające konsekwencje dla całej planety.
Stop watching. Start seeing
— Paweł Kosuń
Dyrektor Festiwalu
Co nas czeka w tej edycji? Jak zawsze, przegląd najciekawszych pozycji kina z Polski i ze świata. W tej sekcji prezentujemy filmy nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych, od Berlinale, Cannes, Wenecji po Gdynię. Nazwaliśmy ten konkurs Spektrum, by podkreślić znaczenie tych zmagań, w których jedynym jurorem jest festiwalowa publiczność. Ale też – by wskazać na przekrojowy charakter tego konkursu.
Nie zabraknie także filmów krótkometrażowych, czyli całej serii konkursów Okiem Młodych w ramach których pokażemy dokumenty, fabuły, animacje oraz filmy zrealizowane przez młodzież do 21 roku życia. Profesjonalni jurorzy wybierają najciekawsze szorty autorstwa młodych filmowców, wskazując w ten sposób, komu z reżyserów i reżyserek warto przyglądać się w najbliższych latach.
Wciąż rozwijamy się też w dwóch kierunkach, które są dla nas niezwykle ważne. Powinny być istotne dla nas wszystkich. Pamiętamy o społecznej odpowiedzialności, koncentrując się na idei lokalności i starając się zwiększać swoją proekologiczność. W 2021 roku powołaliśmy konkurs dla tytułów traktujących na różne sposoby o lokalności, o sile wspólnoty i dobrym sąsiedztwie. Bliżej/Closer to selekcja 4 filmów, a wyboru dokona niezawodna festiwalowa widownia.
Oprócz pokazów filmowych w ramach SPEKTRUM odbywają się wykłady, prelekcje, spotkania z twórcami filmowymi, warsztaty oraz pokazy specjalne.
Do zobaczenia w terminie 22-29 października w Świdnicy.
Świdnica, położona ledwie 50 km od Wrocławia, wyróżnia się na tle podobnych sobie miast bogatą ofertą wydarzeń kulturalnych, ale też zabytkową architekturą, tętniącym życiem Rynkiem i bliskim sąsiedztwem malowniczych szlaków turystycznych. Jest idealnym miejscem do spędzania wolnego czasu, jak i genialnym punktem przystankowym na trasie podróży.
Turyści z całego świata, odwiedzając Dolny Śląsk, zawsze trafiają do XVII-wiecznego Kościoła Pokoju, będącego siedzibą parafii ewangelicko-augsburskiej, ale też – dzięki staraniom Bożeny Pytel i ks. bpa Waldemara Pytla – centrum kulturalnym. Obiekt w 2001r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a jego przestrzeniach odbywają się spotkania, dyskusje oraz niezapomniane koncerty z Festiwalem Bachowskim na czele.