Świdniczanie i świdniczanki kochają kino, a zwłaszcza kino, które porusza. Wrocławska Fundacja Filmowa i Świdnicki Ośrodek Kultury chcą, aby ambitne kino było w mieście obecne przez cały rok. Co ważne, Dyskusyjny Klub Filmowy Spektrum to nie tylko wspólne oglądanie, ale też dyskutowanie, spieranie i dzielenie się.
Pierwsze trzy pokazy odbędą się pod hasłem „Bliscy obcy”, które nawiązuje do konkursu „Closer/Bliżej” znanego z Festiwalu Spektrum. Za pomocą filmów pokazywanych w tej sekcji organizatorzy podkreślali, jak bardzo istotne dla wydarzenia są historie lokalne i małe ojczyzny. „To, że Spektrum odbywa się w małym i pięknym miasteczku na Dolnym Śląsku, z dala od dużych aglomeracji miejskich, przekuliśmy w atut. Konkursowe słowo Bliżej, dzięki niezmiernie wrażliwej i ciepłej publiczności, płynnie przekształciło się w bliskość” – mówi Paweł Kosuń, dyrektor artystyczny festiwalu.
W tym roku po raz pierwszy Spektrum stanie się wydarzeniem międzynarodowym. W październiku festiwal zagości również w czeskim Trutnovie i stanie się prawdziwym pomostem do wymiany wrażliwości, pomysłów, kultury i sztuki po obu stronach granicy, a przede wszystkim lepszego poznania naszych sąsiadów.
Każdy z trzech filmów, które zostaną zaprezentowane w ramach DKF Spektrum pod hasłem „Bliscy obcy” opowie o innym odczuwaniu obcości. Niektórzy są obcy we własnym kraju, niektórzy są obcy, ponieważ pochodzą z innego kręgu kulturowego, a niektórzy bywają obcy w miejscu, w którym się urodzili.
Projekcje odbędą się w Świdnickim Ośrodku Kultury, bilety w cenie 10 zł można zakupić na: www.sok.com.pl.
W pogoni za amerykańskim snem Jakob Yi (Steven Yeun) przeprowadza się z rodziną z Kalifornii do (pozornie) sielskiego Arkansas. Jego marzeniem jest stworzyć własną farmę, której plony mogłyby zaopatrywać okolicznych koreańskich sklepikarzy. Pozostali członkowie rodziny nie są zadowoleni z przenosin, zwłaszcza gdy okazuje się, że ich nowy dom jest tak wątły, że może nie przetrwać zderzenia z nawiedzającymi okolicę tornadami. Jakby tego było mało, do skromnego domu wprowadza się charakterna babcia z Korei. Choć jej metody wychowawcze są dość osobliwe, na przekór wszystkiemu nawiązuje nić porozumienia z 6-letnim, niesfornym Davidem, a pozostałych członków rodziny uczy, jak tworzyć nową więź z Ameryką, pielęgnując równocześnie własną tradycję.
Minari to bezapelacyjny zwycięzca MFF Sundance 2019 (Nagroda Publiczności i Nagroda Główna Jury). Film był nominowany do Oscarów w aż sześciu kategoriach, jest laureatem Złotego Globu dla najlepszego filmu zagranicznego, a Yuh-Jung Youn (za najlepszą kobiecą rolę drugoplanową) zdobyła Oscara i nagrodę BAFTA.
Vincent (Denis Ménochet) i Olga (Marina Foïs) to spokojna francuska para, która osiedliła się w jednej z galicyjskich
wiosek. Wiodą tam niespieszne życie, zajmując się uprawą warzyw oraz renowacją opuszczonych domów. Codzienna sielanka ma jednak też swoje mroczne strony.
Relacje pary bohaterów z miejscowymi nie układały się nigdy tak, jak by sobie tego życzyli. Sąsiedzki konflikt z
porywczymi braćmi Xanem i Lorenzo wzmaga na sile, gdy para decyduje się podjąć niepopularną w okolicy decyzję. Ku ich zaskoczeniu z pozoru nie aż tak istotna różnica zdań ma dużo większe konsekwencje niż mogliby się tego spodziewać. Napięcie w wiosce niebezpiecznie narasta, dochodząc do momentu, z którego nie ma już odwrotu.
Rione Sanità, opanowana przez camorrę dzielnica Neapolu, należąca do najbiedniejszych, a zarazem najbardziej spektakularnych, jest główną bohaterką poruszającej opowieści o fatum i spotkaniu z cieniem – tym ukrytym w labiryncie miasta i tym czającym się w duszy.
Felice Lasco powraca po 40 latach do rodzinnego miasta i starej matki. Wiedziony poczuciem winy i tęsknotą, nie zauważa, że dzielnica katakumb, cmentarzysk, nędznych suteren i splątanych uliczek wciąga go jak bagno. Sprzymierzony z walczącym z mafią lokalnym księdzem, niepogodzony z własną mroczną przeszłością mężczyzna szuka w Sanità swojego starego przyjaciela, zapominając o tym, że nostalgia bywa pułapką.